



AMERIŠKI AMBROVEC (Liquidambar styraciflua)
Območje :
park cankar
Glavne značilnosti :
Ameriški ambrovec prebiva na atlantski obali Severne Amerike, a so ga v Evropo prinesli leta 1681. Rastlina uspeva na svežih in rahlih tleh. Je nezahtevna, prilagodljiva in odporna proti parazitom. Drevo je listopadno, v naravnem rastišču zraste tudi do 45 metrov visoko. Krošnja je pokončna, ozka in rahla. Razmnožuje se s semeni in grebenicami. Rodno ime je latinskega izvora iz besede “liquidus”, kar pomeni tekoč. Drugi del imena je arabskega izvora iz besede “ambar” – ambra, ker izloča tekoč in dišeč sok, po katerem močno dišijo les in listi. Iz olupljene, prekuhane in stisnjene skorje te rastline pridobivajo oljnato smolo, ki je uporabna v zdravilstvu in kot ena izmed sestavin parfumov. Ameriški ambrovec je zaradi posebne krošnje in jesenskih barv zelo lepo okrasno drevo, priljubljeno v parkih in vrtovih. V jesenskem času zažari v najrazličnejših odtenkih in daje okolju prav poseben čar.
List :
Listi imajo daljši pecelj, so drobno nazobčani in dlanasto deljeni, saj imajo od 5 do 7 zvezdasto koničastih krp. Osrednje so znatno večje. Na zgornji ploskvi so listi gladki in svetleči, spodnja ploskev je pokrita s puhom. V jesenskem času, preden listi odpadejo, prehaja njihova barva iz svetleče zelene v oranžno, temno rdečo, škrlatno in vijolično.
Sadež :
sadez je okroglasto soplodje široko do 3,7 cm, ki ga sestavljajo številne glavice in štrleči trni. Ti se razvijejo iz obstojnih trdih dlak. V vsaki glavici sta dve krilati semeni.
Cvet:
Cvetovi pokukajo maja, so enospolni in stojijo na isti rastlini. Rastejo v okroglastih socvetjih in so neopazni. Nimajo cvetnega venca. Moška socvetja tvorijo od 5 do 7,5 cm dolge late z okroglastimi cvetnimi glavicami. Ženska so posamična ali v parih, velika okoli 1,2 cm.